Rebecca Y.

asked • 07/10/20

PLS HELP :)) i am not sure how to solve this problem

The cost of making 11 tables is $1,140. The cost of making 25 tables is $1,560. Assume this is a linear relationship.

What is the cost per table? Write a linear equation that tells you the total cost, C, of making x tables:C=    

If your total cost is $1,590, how many tables did you make? 

1 Expert Answer

By:

Yefim S. answered • 07/10/20

Tutor
5 (20)

Math Tutor with Experience

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.