Shelbi L.

asked • 12/11/19

Finding the price per gallon of each paint

A merchant has two kinds of paint. If 9 gal of the inexpensive paint is mixed with 7 gal of the expensive paint, the mixture will be worth $19.70 per gallon. If 3 gal of the inexpensive paint is mixed with 5 gal of the expensive paint, the mixture will be worth $19.825 per gallon. What is the price per gallon of each type of paint?

1 Expert Answer

By:

Anthony M. answered • 03/29/20

Tutor
New to Wyzant

Painting history and technique tutor - 1 Year experience

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.