Nathan V.
asked 09/11/19Percents and their applications
”A publisher marks up a textbook by 70%, and a bookstore further marks up the textbook by 40%. What percentage of the original cost do you pay? ”
Please help I don't know how to solve it without the original cost
More
1 Expert Answer
so if the cost is x. A mark up by 70% means,
x + x*70% = 1.7x
a 40% mark up after this means
1.7x + 1.7x*40% = 1.7x * (1 + 0.4) = x * 1.7 * 1.4 = 2.38x
So you pay 238% of the cost
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
Nicole A.
If you would like to start with a number so it's easier to think about we could pretend it originally cost $100. So a 70% markup would be 100 x 1.70 = 170 (70% markup would be 100%+70%=170% or 1.7 as a decimal) Then a 40% markup on that would be 170 x 1.40= 238 (40% markup would be 100%+40%=140% or 1.4 as a decimal) So you can set a problem as the original cost × what %markup = 238 100 x ___%=238 dividing by 100 on each side of the equal sign solves for what % markup. 238/100=2.38 which is 238%09/12/19