Kirn R.

asked • 07/28/19

I NEED HELP WITH THESE PROBLEMS FAST!!!

You’ve been given $500.00 for your fencing. So first we are going to make as big of a rectangular field as we can with the money that we have for the fencing to surround it. The cost of premium fencing (only the best for your farm, of course) is $11.41 per metre. So with that, and the following equations, A=l*w P=2l+2w where A is the area, P is the perimeter, l is the length, and w is the width of a rectangle, we can find the maximum area that we can have for this field.

Perimeter of fence:

Area of farm:


Let’s say we have access to planting 2 different crops, Watermelons and Grapes. We can find the revenue of a crop by the equation: R = (p0 + px)(n0 - nx) Where R is the revenue, p0 is the starting price, n0 is the amount sold at the starting price, p is the price increase, n is the decrease in the amount sold per price increase, and x is the number of price increases. Crop A: Watermelons have a starting price of $12.00 per m2 of area sold. At this price, you are able to sell 45 m2 worth. For every $2.00 increase, you will sell 1 m2 less. So the first task is to figure out how to put these values into the equation above, and turn it into a quadratic function. Then you will need to find the value of x in order to make the revenue as large as possible. Once you know x, the number of price increases, you can then find what you should price your Watermelons per m2 .


Equation: R =

Number of price increases:x=

Price of Watermelon per m^2=



Okay, now we can do the same thing with the grapes, just to give you that extra practice with quadratic functions. The starting price of grapes per m² is $8.00, at which you can sell 60 m² worth. For every $3.00 increase in price, you sell 3 m² less. So use the same method you just used to find the price of grapes per m² of area in order to maximize revenue.

Equation:

R=

Number of price increases:x=

Price of grape per m^2=


Okay, so now all in all we have built our farm and found what to price each of our crops at. Now let’s find what amount of each crop to grow and find our profits. Getting right into it, we have the following cost equations: CW = $20.00 * W + $50.00 CG = $10.00 * G + $40.00 Where CW is the total cost of planting and growing Watermelons, CG is the total cost of planting and growing Grapes, W is the area of Watermelons planted, and G is the area of Grapes planted. Now that we know our cost, we can finally find our profits. Profit is equal to the price per unit area, multiplied by the area sold, subtracted by the total cost planting and growing them, or, Profit = Price * Area - Cost But at this point, we still don’t know the area of each crop in our field. But we do know a couple of things to figure it out. We know the total area of our farm, found in the first part. Which we can say is, Area = G + W And we were also only given $1590 to plant the crops. So, $1590.00= CW+CG I’ll help you simplify this a bit, $1590.00=$20.00*W+$50.00+$10.00*G+$40.00 $1590.00=$20.00*W+$10.00*G+$90.00 So now we have enough information to solve for the areas of Watermelons and Grapes in your field. Here’s some room to do that. Hint: Use either substitution, or graph the two equations to find an intersection.

Area of watermelon to plant:

Area of grapes to pant:

Profit of the crops:



1 Expert Answer

By:

Sam Z. answered • 07/28/19

Math/Science Tutor

Mark M.

tutor
43.8212 m is the perimeter. Each side is 21.91 m giving and area of 480 m^2
Report

07/28/19

Sam Z.

tutor
So first we are going to make as big of a rectangular field. Is written for requirements.
Report

07/28/19

Mark M.

tutor
For a given perimeter (here 43.82 m) the rectangle with the greatest area is the square.
Report

07/29/19

Sam Z.

tutor
I feel if they wanted a square; it would be mentioned.
Report

07/29/19

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.