Find an Online Tutor Now

Sarah A.

asked • 03/08/18

The cost of a shirt is $3 more than half the price of a pair of jeans. The cost of the shirt and jeans together is $45. Find the cost of each item.

OK, so I really struggle with math and I was hoping someone could help or explain this to me. And since I'm also in grade 9, we only use one variable.
When I tried it my equation ended up being x+(x÷2 [as a fraction] +3) but when I solved it I got $42. If you can help me that would be great!

1 Expert Answer

By:

Sarah A.

Th am you so much for your help!
Report

03/09/18

Edward A.

tutor
You’re very welcome!
Report

03/09/18

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.