Chelsea M.

asked • 04/24/16

I am having trouble with adding the cost of something based on gram or kilograms ?

For example if I need 30 g of garlic and it costs $10.00/1000g how much would it cost?
Any help would be appreciated!

Chloe W.

I suggest using the unitary method - i.e. find how much 1 gram would cost to then find 30 grams
 
1000g   =   $10.00
1g      =    ?
 
On the left-hand side (LHS), we divide 1000g by 1000 to get 1g. Since we've divided by 1000 on the LHS, we must do so on the RHS
1g   =   $10 / 1000 = $0.01
30g  =  ?
 
Similarly, we multiply 1 x 30 to get 30g, so therefore we must multiply the RHS by 30.
Therefore, 30g = $0.01 x 30 = $0.30
Report

04/24/16

1 Expert Answer

By:

Yohan C. answered • 04/24/16

Tutor
4 (1)

Math Tutor (up to Calculus) (not Statistics and Finite)

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.