01/05/16

HELP PLEASE!!

Beth bought 6 apples and 4 pears for $14 the next week she bought 8 apples and 3 pears for $14.50. What is the cost for one apple and one pear

12/12/15

The area of the rectangle is 42 square feet. Find the length of the rectangle.

rectangle is drawn so what is the width is 1 feet shorter than the length.area of the rectangle is 42 square feet. Find the length of the rectangle.

Help please?

Marissa and Kendra are 2 years apart in age. Their ages are two consecutive even integers. Kendra is the younger of the two. If Marissa's age is added to twice Kendra's age, the result is 38. How... more

11/30/15

you buy a book that is 540 pages long. You can read about 30 pages per hour. How long does it take you to read the book?

pre algebra question...so simple yet my brain is going to explode

11/29/15

How does this equation simplify?

The equation is (2x+1)(3x)    From what I know, wouldn't you multiply 2 by 3, then add the x's which would be 6x2. then leave the one, so then you have 6x2+1. But the answer I found out is 6x2+3x... more

11/27/15

derivative help

d/dx(2/3 x^3+πx^2+7x+1)   Evaluate the derivative below.

11/27/15

Find y if 2x + 4y=2 and 4x+y=18

Find y if 2x+4y=2 and 4x+y=18

11/27/15

Please help me with the following question

I buy a packet of sugar and a packet of rice. The rice is 2 1/2 times as heavy as the sugar. Sugar cost $1.10 a kilogram and rice costs $1.25 a kilogram. I pay the shopkeeper with a $10 and get... more

11/25/15

Let f(x) = -3x - 4 and g(x) = 2x - 6. Find (fog)(-7)

I've never done these types of questions before

a^12-4a^2 factor

Helpp meeeeeeeee  a^12-4a^2 factor does ths work?

The sum of two numbers is 27. One number is three more than two times the other number. What is the larger of the two numbers?

Hello.. Do anyone know how to set up this equation.  Can someone help me please? Thank you

A petroleum company has two different sources of crude oil. The first source provides crude oil that is 70% hydrocarbons,

A petroleum company has two different sources of crude oil. The first source provides crude oil that is 70% hydrocarbons, and the second one provides crude oil that is 95% hydrocarbons. In order to... more

11/22/15

if an item cost D dollars and is discounted by 12%, what is the discounted price?

if an item cost D dollars and is discounted by 12%, what is the discounted price?

Cyd invested in one stock that earned 10% return, then invested twice that amount in IBM stock with a 12% return

Cyd invested in one stock that earned 10% return, then invested twice that amount in IBM stock with a 12% return. the total return from both investments was $2890. how much was invested in each stock

11/22/15

a photo studio offers portraits in 8x10 and wallet-sized formats.

a photo studio offers portraits in 8x10 and wallet-sized formats. One customer bought two 8x10 portraits and four wallet-sized portraits and paid $52. Another customer bought three 8x10 portraits... more

11/22/15

5/8 of 75m in mixed numbers

5/8 of 75m in mixed numbers

11/20/15

The length of a rectangle is 2 meters more than 2 times the width. If the area is 12 square meters, find the width and the length.

The length of a rectangle is 2 meters more than 2 times the width. If the area is 12 square meters, find the width and the length.

11/20/15

If you have 1million dollars and spend $0.50 every second. How long will it take you to spend all of your money

If you have 1million dollars and spend $0.50 every second. How long will it take you to spend all of your money?

11/20/15

Two times the sum of negative three & a number x is y

I dont understand how 2 make this a problem 

On Tuesday Abhasra bought ten boxes. On Wednesday half of all the boxes that she had were destroyed. On Thursday there were only 25 left. How many did she have

On Tuesday Abhasra bought ten boxes. On Wednesday half of all the boxes that she had were destroyed. On Thursday there were only 25 left. How many did she have on Monday?    8th grade... more

11/17/15

Find the dimensions of the garden that minimize the cost

A landscape architect wished to enclose a rectangular garden on one side by a brick wall costing $30/ft and on the other three sides by a metal fence costing $10/ft. If the area of the garden is 22... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.