1,067 Answered Questions for the topic Math Question

Math Question Math Math Problem

11/09/15

what is the algebric expression for this statement"the sum of a number x and 4 all divided by three"

My math website asked this question and i didn't know what it meant.  
Math Question

11/09/15

Which ordered pair is a solution to the inequality 7x-3y>10?

need to know asap
Math Question

11/09/15

19+40=59 what happens to the tens digit and the ones digit when you add tens

This is my sons word problem  on his math page please help.
Math Question

11/03/15

what is the sum of 4 times a number and twice the sum of the same number and 3.

please help!!!!!  
Math Question Math Math Help Math Equations

10/21/15

Write the equation of the line that passes through (2, 5) and has a slope of 1/2 .

 Write the equation of the line that passes through (2, 5) and has a slope of 1/2 .
Math Question

10/20/15

What is the relationship among proportional relationships lines rates of change and slope?

What is the relationship among proportional relationships lines rates of change and slope?
Math Question

10/20/15

If I buy 25 candy bars at 3/ $1.00, how much do I owe

This is a question
Math Question Quick Help

10/18/15

A total of 524 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets.

A total of 524 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. The number of student tickets sold was three times the number of adult tickets sold. How... more
Math Question

10/15/15

A rectangle box is 3 times as long as wide. The area is 75 square meters. What is the perimeter of the box.

Homework 7th grade math
Math Question

10/14/15

I was thinking of investing in a laundry co. Investment is $50,000 and return is $15,000per year Contract is for 7 years.

I was thinking of investing in a laundry co. Investment is $50,000 and return is $15,000per year Contract is for 7 years. Chances are we will not receive our initial investment back because 25,000... more
Math Question

10/13/15

whats the circumference of a circle with a diameter of 20 inches

 A)20 B)30 C)42 D)50 E)102
Math Question Math Math Help Math Equations

10/12/15

A) it takes 74 pounds of seed to completely plant a 10-acre field, how many pounds of seed are needed per acre?

ALSO... B) salma bought 14 pounds of rice for $8, how many dollars did she pay per pound of rice??

10/08/15

Difference Quotient problem with understanding completely: f(x)=1/x^2

f(x)=1/x^2 In utilizing the difference quotient to solve this problem, how would I solve it? Please list in steps as well.  Thank you in advance.

10/06/15

What is the equation of the line that passes through the points (1,6) and (2,1)?

y= 2x+1 y= -5x+ 11 y= -5+ 1 y= 5x- 1
Math Question

10/05/15

which pool offer the best deal

Alex is writing a summer blog about the best prices for local swim lessons. The prices for swim lessons at three different locations are listed down below. Pool1: $182.00 for 28 lessons Pool 2:... more

help with math problems

The following formula describes the recent profit, P, in thousands of dollars, for a company that just implemented a new marketing campaign. The variable, t, is time, in weeks, after the campaign... more

I am Stuck on these problems

The following formula describes the recent profit, P, in thousands of dollars, for a company that just implemented a new marketing campaign. The variable, t, is time, in weeks, after the campaign... more
Math Question

10/01/15

What is 1.04 repeating expressed as a ratio of two integers?

Show your work.               —— What is 1.04 expressed as a ratio of 2 integers?        
Math Question

10/01/15

I need Help Please ASAP! THIS IS MATH

People with a bachelor's degree or higher have unemployment rates that are about half the unemployment rate of people with just a high school diploma.In a minimum of five sentences, provide two... more
Math Question

09/30/15

What is 1/6th of $60,776.14

Need to find out what 1/6th of $60,776.14 is
Math Question

09/28/15

Completion of estimate of device production rate

Based on a US diabetes market, assuming that 9 % of the US population has diabetes, and you have 15 % of that target market: If your customers use 3 lancets per day, how many lancets per minute... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.