Melanie C.

asked • 10/05/15

which pool offer the best deal

Alex is writing a summer blog about the best prices for local swim lessons. The prices for swim lessons at three different locations are listed down below.
Pool1: $182.00 for 28 lessons
Pool 2: $187.50 for 30 lessons
Pool 3: $172.50 for 25 lessons
Part A
Order the unit cost from least to greatest. which pool offers the best deal per lesson?
 
Part B
If each pool offers 3 free classes, find the new unit cost. Round each price to the nearest cent. Which pool is the better buy now? Explain your answer

1 Expert Answer

By:

Amna N. answered • 10/05/15

Tutor
New to Wyzant

Biology Major and SAT tutor

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.