Raymond B. answered 12/03/23
Math, microeconomics or criminal justice
1 ounce = .0283495 kilogram
1 kilo = 1/.0283495 oz = 35.27399072 oz.
2 kilo cost $14.42
12 ounces =12(.0283495) kilo = .340194 kilograms
cost/weight ratio is a constant
cost of 12 oz to 12(kilo equivalent) = cost of 2 kilos $14.42 to 2 kilos
x/.30194 = 14.42/2 = 7.21
x = 7.21(.30194)= 2.45279874
= approximately $2.45 for 12 ounces
check that though, it may be wrong
12 is about 1/3 of a kilo
1/3 of a kilo =1/3 times 14.42 = about $4.80
4.8 = 2.4, coincidentally the same off by a factor of 2
but odds are $2.45 is best answer, not $4.80
you get 2 points extra credit if you find the error(s) above