Richard W. answered 03/02/23
Guru Tutor with vast Knowledge in Business and Related Field
To find the cost of 13 nectarines, you need to use the rate per pound that you calculated. Here's the process:
- Find the rate per pound: $8.95 ÷ 5 lbs = $1.79 per pound
- Find the weight of 13 nectarines: If you don't have information on the weight of a single nectarine, you can estimate it or use an average weight. Let's assume that the weight of a nectarine is 0.25 pounds (4 ounces). Then, the weight of 13 nectarines is 13 x 0.25 = 3.25 pounds.
- Calculate the cost of 3.25 pounds of nectarines at the rate of $1.79 per pound: Cost = 3.25 lbs x $1.79/lb = $5.81
Therefore, 13 nectarines would cost $5.81 at the same rate that Alaina paid for 5 pounds of nectarines.