Dana F.

asked • 03/02/23

Math help unit rates

Alaina paid $8.95 for 5 pounds of nectarines. At this rate, how much would 13 nectarines cost?



I divide 8.95 by 5 to get rate per pounds = 1.79 but how do i figure out what 13 nectarines cost?


If multiple 1.79 by 13 isn't that 13 lbs not the price of 13 oranges?

1 Expert Answer

By:

Richard W. answered • 03/02/23

Tutor
New to Wyzant

Guru Tutor with vast Knowledge in Business and Related Field

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.