Inactive Tutor answered 07/19/21
Tutor
New to Wyzant
θ = ωavt = (2π·7200/60 + 0)/2rad/s·0.01s = 1.2π = 6π/5 s-1
Nikki J.
asked 07/19/214. A motor is spinning a circular disk with a diameter of 2.5 inches at a rate of 7200 RPM (revolutions per minute). If the motor and disk suddenly stop spinning at exactly 0.01 seconds, what the angle of rotation of the disk.
Inactive Tutor answered 07/19/21
θ = ωavt = (2π·7200/60 + 0)/2rad/s·0.01s = 1.2π = 6π/5 s-1
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.