Hannah G.

asked • 05/05/21

Lia spent 15$ at a craft store. She bought 1 notebook for 3$. She bought $2 paintbrushes for x dollars. If each paintbrush costs the same amount, what was the cost of 1 brush?

I NEED HELP I DONT UNDERSTAND AT ALL!

Judith H.

tutor
Try it this way, $15 total minus $3 = $12. Divide $12 by the $2 cost of each paintbrush = 6, 1 brush = $2 (I'm not a math tutor, but I hope that helps.)
Report

05/06/21

1 Expert Answer

By:

Robiul H. answered • 05/05/21

Tutor
New to Wyzant

An Adequate Math Tutor

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.