Eric H. answered 04/06/21
Math student - love helping other students
Silvio D.
asked 04/05/21At a restaurant, the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. the cost for 2 tacos and 3 small glasses of milk is $5.15. Which pair of equations can be used to determine t, the cost of a taco, and m, the cost of a small glass of milk?
Eric H. answered 04/06/21
Math student - love helping other students
Katherine B. answered 04/05/21
Flexible Tutor in a Wide Range of Subjects
The first step is to write the information as two equations. The variables are given to us as t1 = cost of a taco
and m1 = cost of a glass of milk.
In the information for both equations we're given the number of items purchased. For the first a single taco and glass of milk costs $2.10, therefore
t1 + m1 = $2.10
For the second equation we're given the cost of 2 tacos and 3 glasses of milk equals $5.15, therefore
2t1 + 3m1 = $5.15
If we want to solve for the values of t1 and m1, we need to write an equation which defines one variable in terms of the other. We can do this by subtracting one equation from the other.
2t1 + 3m1 = $5.15
-(t1 + m1) = $2.10
t1 + 2m1 = $3.05
Next solve for t1 by subtracting m1 from both sides of the equation
t1 + 2m1 = $3.05
-2m1 -2m1
t1 = $3.05 - 2m1
To solve for the first variable, $3.05 - 2m1 can be substituted for t1 in either equation
t1 + m1 = $2.10
($3.05 - 2m1) + m1 = $2.10
Combine like terms to get
$3.05 - m1 = $2.10
Subtract $3.05 from both sides of the equations
-m1 = -$0.95
Multiply both sides by -1 to solve for m1, which results in
m1 = $0.95
Now it's possible to solve for t1 by putting the value of m1 into the equation for t1
t1 = $3.05 - 2m1
t1 = $3.05 - 2($0.95)
t1 = $3.05 - $1.90
t1 = $1.15
Now check the answer by substituting the values of t1 and m1 into both equations
t1 + m1 = $2.10
$1.15 + $0.95 = $2.10
2t1 + 3m1 = $5.15
2($1.15) + 3($0.95) = $5.15
$2.30 + $2.85 = $5.15
Both equations are true so we have found the correct values. Hope this helps!
Variables:
t: cost of taco
m: cost of milk
1 taco and 1 glass of milk cost $2.10, so:
t + m = 2.10
2 tacos and 3 glasses of mil cost $5.15, so:
2t + 3m = 5.15
The system of equations is:
t + m = 2.10
2t + 3m = 5.15
Solve system of equations:
t + m = 2.10
m = 2.10 - t
replacing m into the second equation:
2t + 3 (2.10 - t) = 5.15
2t + 6.3 - 3t = 5.15
-1t + 6.3 = 5.15
-t = 5.15 - 6.3
-t = -1.15
t = 1.15
replacing t into the first equation:
1.15 + m = 2.10
m = 2.10 - 1.15
m = 0.95
The cost of a taco is $1.15 and the cost of a glass of milk is $0.95
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.