Aston A.

asked • 01/06/21

Graphing and Writing Linear Equations

Question Number 1 The Math family paid a total of $21 to bowl 4 games and rent shoes. Each game cost $4. Write an equation to represent the total cost 𝒚 to rent shoes and bowl 𝒙 games. How much is shoe rental? How is this represented in the equation? 


What information do we know?         


What information do we need to figure out?


Question number 2. The amount Mo earns varies directly with the number of boxes of cookies she sells. How much does Mo earn for each box of cookies that she sells?

COPY & PASTE THE IMAGE LINK TO SEE THE PICTURE THAT GOES WITH QUESTION 2!

https://lh5.googleusercontent.com/CLS2uKzikUYCMIx6_GE9OvzPUVr4cp2xg8PUEyTzjAUZcJSuM6LmmWvWjFjKdBiDavT2uv5-xlFaAsyEixE0e77Vv5RF3u_GevTHxWe_


What information do we know?


What information do we need to figure out?


Question Number 3 The Atlanta Zoo earns a profit of $8500 in January and $19,500 in June. What is the rate of change in profit for this time period? Hint - How many months occur in this problem?


What information do we know?


What information do we need to figure out?



Paul M.

tutor
Please certify that this group of questions is NOT from a test.
Report

01/06/21

1 Expert Answer

By:

Stephanie G. answered • 01/06/21

Tutor
5 (9)

Senior Engineering College Student

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.