If their is 128 ounces in a gallon. You divide the 128 with 5.12 and you get 4 cents per gallon. You multiply the 4 cents by 8 ounces and you 32 cents.
Gracie S.
asked 11/21/20A gallon of Moo Milk costs $5.12. What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.
Follow
1
Add comment
More
Report
1 Expert Answer
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.