Chandreka W.

asked • 10/30/20

I need help with this

Michael buys 3 notebooks and 4 packages of

highlighters for $12. Amy buys 6 notebooks and

2 packages of highlighters for $15. What is the

cost of one notebook? What is the cost of one

package of highlighters?

 

After identifying your variable write the system for this problem.

first equation is:  

second equation is:  


1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.