The question is asking for price for pound of chocolate chips and walnuts.
Step 1 define the variables.
x= price per pound of chocolate chips
y= price per pound of walnuts
Step 2 determine equations from the information given.
8x + 4y= 33
3x + 2y= 13
Step 3 Solve system of Equations using Elimination Method
Using elimination method you want to add or subtract equations and eliminate 1 variable. Since combining our equations will not eliminate a variable we have to multiply the second equation by a coefficient to be able to eliminate a variable. We will use (-2)
8x + 4y = 33
-2* ( 3x + 2y) =13* (-2)........-6x + 2y = -26
8x + 4y = 33
+ -6x - 4y = -26
2x + 0y = 7 add equations
2x = 7 solve for x
x=7/2 = 3.5
Next substitute x into one the equations and solve for y
3x + 2y = 13
(3)(3.5]) +2y =13
10.5 + 2y = 13
2y=13-10.5
y= 2.5/2 = 1.25
Solution x, price of chocolate Chip is $3.5/lb
y, price of walnuts is $1.25/lb
check your work
you can substitute these values for x and y into the equation 8x + 4y = 33
(8*3.5) + (4*1.25) = 33
28 + 5 = 33 solution checks
There is a second method called substitution method that can be used instead of the elimination method.
for substitution method you solve one variable in terms of the other variable.
8x + 4y= 33
3x + 2y= 13
3x+2y =13
2y= 13-3x
y= (13-3x)/2
y= 6.5-1.5x substitute y into the first equation
8x + 4(6.5 - 1.5x) =33
8x + 26 - 6x =33
2x = 7
x=3.5
substitute x into equation and solve for y
y= 6.5-1.5x
y = 6.5- (1.5*3.5)
y = 6.5 - 5.25
y = 1.25
Solution x, price of chocolate Chip is $3.5/lb
y, price of walnuts is $1.25/lb