Find an Online Tutor Now

Threa S.

asked • 10/11/20

Solving a word problem using a system of linear equations of the form Ax + By = C

A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 2 pounds of jelly beans and 5 pounds of trail mix, the total cost is $13. For 8 pounds of jelly beans and 3 pounds of trail mix, the total cost is $18. Find the cost for each pound of jelly beans and each pound of trail mix.

Sidney Smith O.

tutor
Let x = Jelly Beans, y - trail mix. Then 2x+5y = 13 --------------------(1) and 8x+3y = 18 -------------------(2) Multiply equation (1) by 4 gives 8x+20y = 52 ----------------- (3) Equation (2) - (3) gives -17y = -34 Dividing both sides by -17 gives y = 2 Substituting y = 2 in equation (1) gives 2x+10=13 2x = 3 x = 1.5 So each pound of jelly will cost $1.5 and each pound of trail mix will cost $2
Report

10/11/20

3 Answers By Expert Tutors

By:

Threa S.

Could You please help me with another problem?
Report

10/11/20

Elliot W.

tutor
Threa, if you'd like I'd be happy to set up a lesson with you! Feel free to message me directly about it.
Report

10/11/20

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.