Patrick L. answered 10/08/20
AA in Mathematics with 5+ Years of Tutoring Experience
The variables are the number of boxes (independent) and the cost of manufacturing the boxes (dependent).
c = 20b + 2300, where b is the number of boxes and c is the cost of manufacturing the boxes
b = 0: 20(0) + 2300 = 0 + 2300 = 2300 → c = 2300
b = 1: 20(1) + 2300 = 20 + 2300 = 2320 → c = 2320
b = 2: 20(2) + 2300 = 40 + 2300 = 2340 → c = 2340
b = 10: 20(10) + 2300 = 200 + 2300 = 2500 → c = 2500
b = 50: 20(50) + 2300 = 1000 + 2300 = 3300 → c = 3300
b = 100: 20(100) + 2300 = 2000 + 2300 = 4300 → c = 4300
b = 300: 20(300) + 2300 = 6000 + 2300 = 8300 → c = 8300
The cost of manufacturing 300 boxes is $8,300.
20b + 2300 = 5000
20b = 2700
b = 135
The company will pay $5,000 for manufacturing 135 boxes of stuffed animals. The solution point will look like (135, 5000).
This situation will be the function. The cost of manufacturing boxes depends on the number of boxes that can be produced → c(b) = 20b + 2300.