Raymond B. answered 03/05/20
Math, microeconomics or criminal justice
M = money she had at first = $63.75
(2/3)(M-3/5M) = 17 She spent (2/3) of what was left, M-(3/5)M on a bracelet = $17
2M/3 - 6M/15 = 17
10M/15 - 6M/15 = 17
4M/15 = 17
4M = 15(17) = 255
M = 255/4 = $63.75
She had $63.75 originally. She spent 3/5 of it on a necklace or 3/5 x 63.75 = $38.25 leaving her with 63.75-38.25 = $25.50 she spends 2/3 of it on a bracelet, costing $17. 2/3 times $25.50 = $17
she's left with $25,50 - $17 = $8.50