Find an Online Tutor Now

Lacy R.

asked • 12/05/19

I really need help with this.

A certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.3

-ounce package costs $2.54

. A 27.8

-ounce package costs $6.78

.Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.


1 Expert Answer

By:

Jason R. answered • 12/05/19

Tutor
New to Wyzant

Hi my name is Jason, don't hesitate to reach out!

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.