Skyla S.

asked • 18d

The cost of a certain metal varies directly as its weight increases. If 6 ounces cost $9 , how much will 15 ounces cost ?

Direct variation equations

2 Answers By Expert Tutors

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.