Haidyn H.

asked • 09/04/19

I need help solving this word problem

A store owner want to develop a new snack mix by mixing chocolate and trail mix. How many pounds of chocolate costing $19.20 per pound should be mixed with trail mix costing $2.70 per pound to create a 36 mixture worth $9.12. (round to the nearest pound)

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.