Erin C. answered 09/05/19
Test Prep (SSAT/ISEE/SAT/ASVAB/AFOQT), Math (all), Essay Writing
First, watch your units here....
we are looking for 50 portions of 4 oz and we know what each 4oz portion costs (0.69 per LB)
there are 16 oz in a lb
50 * 4 oz *($0.69/lb))lb/16 oz
cost is $8.65