Find an Online Tutor Now

Ching C.

asked • 05/07/19

Math Problem Algebra II Substitution and Elimination

Jennifer's bill for 6 cans of grape juice and 4 cans of apple juice was $13.10. When she got home she found out that she should have bought 4 cans of grape juice and 6 cans of apple juice. Although she mixed up the order, she did save 60 cents. What is the cost per can of apple and grape juice

Solve the problem using substitution and elimination.

Convert your equations to slope intercept form and identify the variables for your x and y axes. Then graph.

SHOW ALL WORK

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.