Chay B.

asked • 03/28/19

100 cans and 300 bottles were bought for $450. 200 cans and 200 bottles were bought for $400. What is the cost of an individual can and bottle?

2 Answers By Expert Tutors

By:

Christina L. answered • 03/28/19

Tutor
New to Wyzant

Experienced Math and Test Prep Tutor

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.