PETE C. answered 12/18/19
BS in Mathematics and Certified High School Math Teacher
Let B represent ONE BURGER.
Let H represent ONE HOT DOG.
If 1 burger equals 3 hot dogs: B = 3H
2 burgers plus 4 hot dogs equals $20: 2B + 4H = 20
Now we have two linear equations to solve at the same time. That's why we say, "SOLVING TWO LINEAR EQUATIONS SIMULTANEOUSLY".
You can solve using one of several methods: GRAPH, SUBSTITUTION, or ELIMINATION.
Let's use the SUBSTITUTION METHOD.
Since B = 3H in the top equation, each time we see a B in the bottom equation, we'll replace with 3H.
2B + 4H = 20 becomes 2(3H) + 4H = 20.
6H + 4H = 20 (Multiplying 2 times 3H.)
10H = 20
H = 2 (Dividing both sides by 10.)
Therefore, THE PRICE OF ONE HOT DOG IS $2.00
To determine the price of one burger, substitute the value of 2 into either the top or bottom equation
from above.
Let's use the top equation: B = 3H then becomes B = (3)(2) = $6
Therefore, THE PRICE OF ONE HAMBURGER is $6.00
CHECKING:
Does B = 3H? 6 = (3)(2) Yes, 6 = 6.
Does 2B + 4H = 20? (2)(6) + (4)(2) = 12 + 8 = 20 Yes, 2B + 4H = 20.