Royniel A.

asked • 11/15/17

The cost of 8 muffins and 2 quarts of milk is $18. The cost of 3 muffins and 1 quart of milk is $7.50. How much does 1 muffin and 1 quart of milk cost?

 Please solve for me cause it's my math homework and I don't know the answer

1 Expert Answer

By:

Carol H. answered • 11/15/17

Tutor
4.9 (285)

Masters' Degree in Mathematics with 35 Years of Teaching Experience

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.