Search 80,000+ tutors
FIND TUTORS
Ask a question
0 2

Jason bought 120 apples for $10.

Jason bought 120 apples for $10. He found that 8 of them were rotten. He sold all the remaining apples at 8 for $3. How much money did he make? 
 
Please tell me the final answer to this question.

Comments

The wording in your question is unclear.
Jason spent a total of $10 originally for 120 apples...
Then he sold 112 apples (120 - 8 rotten ones) for $3 each???
or $3 total???  
Tutors, please sign in to answer this question.

1 Answer

Jason bought 120 apples for $10. He found that 8 of them were rotten. He sold all the remaining apples at 8 for $3. How much money did he make?
 
Sol:
 
 
8 apple were rotten so Jason sold 120-8=112 apples
 
He sold all the remaining apples at 8 for $3
 
112/8= 14
 
So selling price of apples are =14*3=42
 
Profit=42-10=$32