Search
Ask a question
0

i need help with these problems find the unit rate

1. $1.29 for 20 ounces 2. 200 meters in 32 seconds  

1 Answer by Expert Tutors

Tutors, sign in to answer this question.
Kenneth S. | Algebra/Trig/Precalculus/Calculus Instructor Can Be Your TutorAlgebra/Trig/Precalculus/Calculus Instru...
4.8 4.8 (59 lesson ratings) (59)
0
Check Marked as Best Answer
Use the DEFINITION OF UNIT RATE: amount of money spent for one unit of weight, or amount of distance run per one second of time, etc.  "Unit rate" means "per one unit of measurement."
 
In other words, 1.29 ÷ by 20 gives _____ $/oz or 200 m ÷ 32 sec gives _____ m/sec.  
 
In short, do DIVISION of one measurement by another kind of measurement, and state the numerical quotient along with the names of the measuring entities (dollars, ounces, miles, hours, etc.)