Abi B.

asked • 03/08/16

Word problem on total cost of packages

Julia sold 4 bags of windflowers and 6 packages of crocus bulbs for a total of $136. Stefan sold 12 bags of windflowers and 12 packages of crocus bulbs for a total of $312. What is the cost of one bag of windflower bulbs and on package of crocus bulbs

1 Expert Answer

By:

Jane C. answered • 03/08/16

Tutor
New to Wyzant

Proficient, Efficient, Sincere Elementary and Middle School Math Tutor

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.