Search
Ask a question
0

If 2 sweaters cost 27.04. How much would 6 sweaters cost. 81.12 right?

 
If 2 sweaters cost 27.04. How much would 6 sweaters cost. 81.12 right?

4 Answers by Expert Tutors

Tutors, sign in to answer this question.
Parviz F. | Mathematics professor at Community CollegesMathematics professor at Community Colle...
4.8 4.8 (4 lesson ratings) (4)
0
Check Marked as Best Answer
You have written your equations backward.
 
27.04/ 2 = X/ 6
 
Multiply both sides by 2
 
X = 27.04 * 3 = 81.12
 
This is a ridiculous mistake that everyone makes.
 
   1/4  equals 4. Because get too much involved in procedure that they loose common sense.
 
Elizabeth D. | Tutor of French, Spanish, English, Reading, and ESLTutor of French, Spanish, English, Readi...
4.2 4.2 (15 lesson ratings) (15)
0
6 sweaters is 3 times 2 sweaters, so 3 times $ 27.04 is $ 81.12, yes you are right
 
2/27.04 = 6/x where x is the price of the sweaters
 
multiply the 2 by 3 to get 6 and multiply the 27.04 by the same number 3 to get 81.12
Shad S. | Bilingual math teacher with 15 years experience.Bilingual math teacher with 15 years exp...
4.8 4.8 (5 lesson ratings) (5)
0
Two sweaters for $27.04 means each one costs 13.52 (half of the total)
 
$13.52
x      6
______
$81.12
 
You are correct.
 
 
Or to solve it with algebra
 
Set up a relationship with the two quanties and an unknown (x).
2 / 27.04 = 6 / x
 
Cross multiply
2x = 27.04 * 6
 
Divide both sides by 2
x = 27.04 * 3
 
x = 81.12
Malcolm M. | Retired medical doctor effective at explaining math and scienceRetired medical doctor effective at expl...
5.0 5.0 (1 lesson ratings) (1)
0
Your answer
 
If 2 sweaters cost 27.04, then one sweater cost 27.04 / 2 = 13.52,  then 6 sweaters cost 13.52 x 6 =81.12
 
This is one of several ways to do this problem