03/09/19

Maths word problem

Cans of soft-drink come in packs of 4 cans or packs of 6 cans. How many packs of 4 cans and 6 cans give the same total number of cans?

Lucy's garden question

Lucy planted in her garden 1/8 herbs and 3/8 spices. Then she divided the rest of her garden into 6 sections. How much of the original garden were herbs and spices?

03/09/19

which is closest to x , the horizontal distance between the base of the ladder and the building

if a 11 foot ladder is leaning against a building.and the vertical distance from the ground to the top of the ladder is 10 feet. which is closest to x , the horizontal distance between the base of... more

03/09/19

Gavin is building a fence. He needs to put a post every 4 1/2 feet. If a new segment of the fence has 13 new posts, using the last post from the previous section of fence as a starting point, how lo

If a new segment of the fence has 13 new posts, using the last post from the previous section of fence as a starting point, how long is the new segment of fence? A. 17 1/2 ftB. 52 1/2 ftC. 58 1/2... more

03/08/19

how many gallons are needed

a rectangular table that is placed lengthwise against a wall is 8 feet long and 4 feet wide. balloons will be attached 8inches apart along the theee exposed sides, with one ballon at each of the... more

03/07/19

I need help with this please

Bari jay a gown manufacturer received an order for prom dresses from China. Her cost is $25 a gown. If her markup based on selling price is 79% what is the selling price for each gown

math 099 interm alg

Pola​ Sommers, a massage​ therapist, needs 4 ounces of a 46​% lavender oil solution. She has only 5​% and 60​% lavender oil solutions available. How many ounces of each should Pola mix to obtain... more

The selling price of lumber at Home Depot is $3,170,

The selling price of lumber at Home Depot is $3,170, percent markup on cost is 30%. Calculate the actual cost. (Round your answer to the nearest cent.)

03/05/19

If 4 bags of chips cost $3 how much would 5 bags cost

03/05/19

the sum of the reciprocals of a number and five is two

03/05/19

Need help on this?

The number of bunnies at a farm is growing according to the law of exponential growth. If there are 6 bunnies after 10 days and 36 bunnies after 30 days,how many bunnies will there be after 40 days?

03/05/19

What time will car A catch up to car B

Car A left Sydney for Melbourne at 6:00am and travelled at an average speed of 80km/h. At 7:30am car B left Sydney for Melbourne. If car B travels at an average speed of 100km/h, what time will the... more

What is the weight of 2 litter jug

Lady is varying a 5 litter jog of sports drink that weighs 7,5kg. She wants to know how many kilograms a 2 liter Noh of sports drink would weigh. She assumes the relationship between volume and... more

03/05/19

a ball is thrown from the top of a 72 ft building with a upward velocity of 24ft/s

A.when will it reach its maximum heightB.how far above the ground will it beC.how long will it take for the ball to reach the groundformula h=-16t^2+v t+h

03/04/19

Rational Functions - Word Problem

You have 0.8 liters of an acid solution whose acid concentration is 95%. How many liters of pure water should be added to lower the concentration to 25%?

03/04/19

algebra 1 substituion or elimination math

During a football game, the booster club sells pretzels and popcorn to raise money for new uniforms. They charge $2.50 for a bag of popcorn and $2.00 for a pretzel. The parents collect $35.00 in... more

Charlotte has 24 postage stamps.

Charlotte has 24 postage stamps. Some of the stamps are 28-cent stamps, and the rest are 44-cent stamps. If the total value of the stamps is $9.12, how many of each type of stamp does Charlotte have?

03/01/19

Please help me solve my question!

there are 110 calories per 177.4 grams of Cereal X. Find how many calories are in 217.5 grams of this cereal

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.