J.R. S. answered 04/09/25
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
The original solution of HC2H3O2 and NaC2H3O2 represent a buffer solution because it contains a weak acid (HC2H3O2) and the conjugate base of that acid (NaC2H3O2, or simply C2H3O2-).
The first thing we will do is calculate the molar concentration of each ingredient.
molar mass HC2H3O2 (acetic acid) = 60.05 g/mole
molar mass NaC2H3O2 (sodium acetate) = 82.03 g/mol
Total volume = 775 mls x 1 L/1000 mls = 0.775 L
[HC2H3O2]= 15.0 g x 1 mol/60.05 = 0.2498 mols / 0.775 L = 0.3223 M
NaC2H3O2 = 25.0 g x 1 mol/82.03 g = 0.3048 mols / 0.775 L = 0.3933 M
From the Henderson Hasselbalch equation, we have...
pH = pKa + log [ NaC2H3O2] / [HC2H3O2] and since we are given the pH, we can calculate the pKa
4.83 = pKa + log (0.3933/0.3223)
4.83 = pKa + 0.08646
pKa = 4.744
Now we can address the addition of 25.0 ml of 0.250 M NaOH.
moles of OH- added = 25.0 ml x 1 L/1000 mls x 0.250 mol/L = 0.00625 moles OH- added
This will react with the acid (HC2H3O2) to produce the conjugate base (C2H3O2-)
HC2H3O2 + OH- ===> C2H3O2- + H2O
0.2498mol...0.00625.......0.3048 mol..............Initial
-0.00625....-0.00625.......+0.00625................Change
0.2436............0................0.3111...................Equilibrium
The final volume after addition will be...
775 mls + 25.0 mls = 800 mls = 0.800 L
Final concentrations will be...
[HC2H3O2] = 0.2436 mol/0.800 L = 0.3045 M
[C2H3O2-] = 0.3111 mo/0.800 L = 0.3889 M
Plugging into the Henderson Hasselbalch equation and solving for pH, we have...
pH = 4.744 + log (0.3889/0.3045)
pH = 4.744 + 0.106
pH = 4.850
So, I get the same answer as you, but since all the values given in the question contain 3 significant figures, perhaps they marked your answer as incorrect since a pH of 4.85 has only 2 sig.figs (the 8 and the 5) because you have taken a log, so only the numbers after the decimal would be significant. That's my only guess as to why they considered your answer to be incorrect.