J.R. S. answered 09/19/24
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
CH4 + 2H2S <==> CS2 + 4H2 .. balanced equation
Kc = [CS2][H2]4 / [CH4][H2S]2
Best to probably use an ICE table....
CH4 + 2H2S <==> CS2 + 4H2
0.351....0.690............0.........0.........Initial moles
-x........-2x................+x.......+4x.......Change in number of moles
0.351-x..0.690-2x......x.........4x.......Equilibrium moles
We are told that there are 13,.9 g of CS2 at equilibrium, so we can relate that to x moles as follows:
molar mass CS2 = 76.13 g / mole
13.9 g CS2 x 1 mol / 76.13 g = 0.183 moles CS2 @ equilibrium = x in the ICE table.
Now we can find moles of each compound @ equilibrium by using this value and the ICE table...
moles CH4 = 0.351 - x = 0.351 - 0.183 = 0.168 mols CH4
moles H2S = 0.690 - 2x = 0.690 - 0.366 = 0.324 mols H2S
moles CS2 = x = 0.183 mols CS2
moles H2 = 4x = 4 x 0.183 =0.732 mols H2
Finally, we will divide all these values by 3.50 L to obtain CONCENTRATION (mols/L) and plug these values into the Kc equation, Kc = [CS2][H2]4 / [CH4][H2S]2
[CH4] = 0.168 mol / 3.50 L = 0.0480 M
[H2S] = 0.324 mol / 3.50 L = 0.0926 M
[CS2] = 0.183 mol / 3.50 L = 0.0523 M
[H2] = 0.732 mol / 3.50 L = 0.209 M
Kc = [0.0523][0.209]4 / [0.0480][0.0926]2 = 9.98x10-5 / 4.12x10-4
Kc = 0.242
(be sure to check all of the math)