J.R. S. answered 03/14/24
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
Molar mass sodium acetate (CH3COONa) = 82.0 g / mole
Acid = acetic acid (CH3COOH)
Conjugate base = sodium acetate
moles acetic acid = 10 ml x 1 L / 1000 ml x 3.0 mol / L = 0.03 moles
moles sodium acetate = 2.0 g x 1 mol / 82.0 g = 0.0244 moles
Final volume = 10 ml + 50 ml = 60 ml = 0.060 L
[acetic acid] = 0.03 moles / 0.060 L = 0.50 M acetic acid
[sodium acetate] = 0.0244 moles / 0.060 L = 0.407 M sodium acetate
If you add 1 ml 6 M HCl, it will react with the CH3COO- to produce CH3COOH
[HCl added] = 1 ml x 1 L/1000 ml x 6 mol/L = 0.006 mols HCl/0.030 L = 0.2 M
[CH3COO-] = 0.407 - 0.2 = 0.207 M
[CH3COOH] = 0.50 + 0.2 = 0.70 M
pH = 4.75 + log (0.207/0.70) = 4.75 + log 0.296
pH = 4.75 - 0.529
pH = 4.22
If you add 1 ml 6 M NaOH, it will react with the CH3COOH to produce CH3COO-
[NaOH] added = 1 ml x 1 L / 1000 ml x 6 mol / L = 0.006 mol NaOH / 0.030 L = 0.2 M
[CH3COO-] = 0.407 + 0.2 = 0.607 M
[CH3COOH] = 0.50 - 0.2 = 0.30 M
pH = 4.75 + log (0.607 / 0.30) = 4.75 + log 2.02
pH = 4.75 + 0.306
pH = 5.06