J.R. S. answered 01/14/24
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
We will first determine the total amount of heat energy needed to raise 6.75 L of water from 25ºC (298K) to the boiling point of 100ºC. Then determine the heat needed to boil the water at 100º (phase change). The add them to get the total heat required. Then we will determine how much propane is needed to generate this much heat energy upon being combusted.
Step 1 - heat needed to raise temp of water from 25º to 100º
q = mC∆T
q = heat = ?
m = mass = 6.75 L x 1000 ml / L x 1 g / ml = 6750 g (assuming a density of 1g/ml for water)
C = specific heat of water = 4.184 J/gº
∆T = change in temperature = 75º
q = (6750 g)(4.184 J/gº)(75º) = 2,118,150 J = 2118 kJ
Step 2 - heat needed to boil the water at 100ºC (phase change, not change in temperature)
q = m∆Hvap
q = heat
m = mass = 6750 g
∆H = heat of vaporization for water = 2260 J/g (tabular value constant)
q = (6750 g)(2260 J/g) = 15,255,000 J = 15255 kJ
TOTAL HEAT required = 2118 kJ + 15255 kJ = 17373 kJ
Step 3 - how much propane is needed to produce 17373 kJ of heat?
Each mole of propane provides 2.22 kJ (SEE BELOW*) of heat so we can find moles and then grams.
moles of propane needed = 17373 kJ x 1 mol / 2.22 kJ = 7826 moles of propane needed'
grams of propane needed = 7826 mols x 44.1 g / mol = 345126 g of propane needed
*NOTE: The literature value for heat of combustion for propane is -2222 kJ/mol and not 2.22 kJ/mol
A more likely correct answer would be as follows:'
mols propane needed = 17373 kJ x 1 mol / 2222 kJ = 7.82 mols propane needed
grams propane needed = 7.82 mols x 44.1 g / mol = 345 g propane needed
Katerina D.
Glad to see we solved the problem similarly and noticed the discrepancy in propane's heat of combustion (I originally miscalculated the Q=mcdeltaT portion by using mols instead of g but have now fixed it in my answer). Great answer!01/15/24