J.R. S. answered 11/11/23
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
The Henderson Hasselbalch equation for a basic buffer such as this is...
pOH = pKb + log [conj.acid] [base]
pKa + pKb = 14
pKb = 14 - 9.75 = 4.25
pOH = 4.25 + log [0.460] / [0.460] = 4.25 + log 1
pOH = 4.25
pH = 14 - pOH = 14 - 4.25
pH = 9.75 before addition
When HNO3 is added, it is an acid so will react with the base (NH3) to form NH4+ and NO3-
NH3 + H+ ==> NH4+
We can use an ICE table to see how the concentrations of each species is affected:
Initial mols NH3 = 200.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.460 mol / L = 0.0920 mols NH3
Initial mols NH4+ = 200.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.460 mol / L = 0.0920 mols NH4+
Initial mols H+ = 2.70 ml x 1 L / 1000 ml x 6.0 mol / L = 0.0162 mols H+
NH3 + H+ ==> NH4+
0.0920...0.0162....0.0920....Initial
-0.0162...-0.0162...+0.0162...Change
0.0758.......0............0.1082....Equilibrium
Taking the final volume into account, we have 200.0 ml + 2.70 ml = 202.7 ml = 0.2027 L
Final concentrations for the buffer are...
[NH3] = 0.0758 mols / 0.2027 L =0.374 M
[NH4+] = 0.1082 mols / 0.2027 L = 0.534 M
pOH = pKb + log [conj.acid] / [base]
pOH = 4.25 + log [0.1082] / [ 0.0758]
pOH = 4.25 + log 1.43
pOH = 4.25 + 0.16
pOH = 4.41
pH = 14 - pOH = 14 - 4.41
pH = 9.59 after addition