J.R. S. answered 11/01/23
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
Na3PO4 + 3HNO3 ==> H3PO4 + 3NaNO3
moles Na3PO4 = 100. ml x 1 L / 1000 ml x 0.100 mol / L = 0.0100 mols
moles HNO3 = 150. ml x 1 L / 1000 ml x 0.180 mol / L = 0.027 mols
Na3PO4 + 3HNO3 ==> H3PO4 + 3NaNO3
0.01........0.027...............0...............0.............Initial
-0.009....-0.027..............+0.009.....+0.027.....Change
0.001.........0..................0.009..........0.027....Equilibrium
Final volume = 100 ml + 150 ml = 250 ml = 0.250 L
Final concentrations:
[Na3PO4] = 0.001 mol / 0.250 L = 4x10-3 M
[H3PO4] = 0.009 mol / 0.250 L = 0.036 M
[NaNO3] = 0.027 mol / 0.250 L = 0.108 M
Na3PO4 wil not affect pH very much upon hydrolysis
NaNO3 will be neutral upon hydrolysis
pH will mostly be determined by H3PO4 and we will only consider the first H of H3PO4:
Ka = 7.5x10-3 = [H+][H2PO4] / [H3PO4] = (x)(x)/0.036-x
x2 = 2.7x10-4 - 7.5x10-3x
Solve for x, take negative log to get pH
NH3 + HCl ==> NH4Cl
mols NH3 = 100 ml x 1 L / 1000 ml x 0.200 mol/L = 0.0200 mols NH3
mols HCl = 50.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.500 mol/L = 0.025 mols HCl
excess HCl = 0.025 mol - 0.0200 mol = 0.00500 mols HCl
Final volume = 150 ml = 0.150 L
Final [HCl] = 0.00500 mol / 0.150 L = 0.0333 M
pH = -log [H+] = -log 0.0333
pH = 1.48