AJ L. answered 04/24/23
Supportive K-12 + College Math Tutor
P(X=2)
= C(7,2)•(0.60)5(0.40)2
= 7!/[2!(7-2)!] • 0.0124416
= (7*6)/(2*1) • 0.0124416
= 24*0.0124416
= 0.2985984 <-- no indication of rounding
Therefore, there's about a 30% chance that exactly 2 of the 7 seeds don't grow.
Hope this helped!