J.R. S. answered 04/01/23
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
First, write the balanced equation:
HCl(aq) + NaOH(aq) ==> NaCl(aq) + H2O(l)
Next, calculate moles of each that are present:
moles HCl = 28.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.280 mol / L = 0.00784 moles
moles NaOH = 38.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.280 mol / L = 0.01064 moles
Excess moles of NaOH = 0.01064 mols - 0.00784 mols = 0.00280 moles NaOH
You could have done that with an ICE (BCA) table if you are familiar with those:
HCl(aq) + NaOH(aq) ==> NaCl(aq) + H2O(l)
.00784....0.01064................0...............0.............Initial
-0.00784..-0.00784..........+0.00784..+0.00784....Change
0..............0.00280..............0.00784...0.00784....Equilbrium
Total volume = 28.0 mls + 38.0 mls = 66 mls = 0.066 L
Final [NaOH] = 0.00280 mols / 0.066 L = 0.0424 M
pOH = -log 0.0424 = 1.37
pH = 14 - pOH = 14 - 1.37
pH = 12.6
For the 2nd problem, it will be the same as above except this time the HCl will be in excess because there are more moles HCl than of NaOH.
HCl + NaOH ==> NaCl + H2O
Initial moles HCl = 28.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.280 mol/L = 0.00784 mols
Initial moles NaOH = 18.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.380 mol / L = 0.00684 mols
Excess moles HCl = 0.00784 - 0.00684 = 0.001 moles HCl
Final volume = 28.0 ml + 18.0 ml = 46 ml = 0.046 L
Final [HCl] = 0.001 mols / 0.046 L = 0.0217 M
pH = -log [H+] = -log 0.0217
pH = 1.66