J.R. S. answered 02/06/23
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
∆T = imK
∆T = change in freezing point
i = van't Hoff factor
m = molality = moles C2H6O2 / kg water
K = freezing constant = 1.86
We need to begin with how we got the solution with a freezing point of -4.60º, since normal freezing point of water is 0º.
∆T = 4.6º
i = 1 since C2H6O2 is a non electrolyte
m = ? = mols C2H6O2 / kg water
K = 1.86
4.60 = (1)(m)(1.86)
m = 2.47 mols C2H6O2 / kg water
molar mass C2H6O2 = 62.1 g / mol
2.47 mols / kg water x 62.1 g / mol = 154 g C2H6O2 / kg water
Since this solution has a mass of 1000 g, the mass of water must be LESS than 1000 g. What is the mass of water present?
g C2H6O2 + g H2O = 1000 g
154 g C2H6O2 + 1000 g H2O = 1154 g
1000 / 1154 = 0.8666
So, 0.8666 x 154 g = 133 g C2H6O2
0.8666 x 1000 g = 867 g H2O
Thus, the original solution with a freezing point of -4.60º contains 133 g C2H6O2 + 867 g H2O
Moving on to the 2nd solution. How much C2H6O2 needs to be added to lower the freezing point from -4.60º to -11.0º?
∆T = imK
∆T = 6.4º
i = 1
m = ?
K = 1.86
6.4 = (1)(m)(1.86)
m = 3.44 mols C2H6O2 / kg H2O
Mass of H2O from above calculation is 867 g = 0.867 kg
3.44 mols C2H6O2 / kg x 0.867 kg = 2.98 mols C2H6O2 needed
2.98 mols C2H6O2 x 62.1 g / mol = 185 g C2H6O2 needs to be added to the original solution