J.R. S. answered 09/28/22
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
Let's first find moles of each gas and then mole fraction of each gas.
Chlorine pentafluoride = ClF5 (molar mass = 130.4 g / mol
moles ClF5 = 4.19 g x 1 mol / 130.4 g = 0.0321 mols ClF5
Sulfur hexafluoride = SF6 (molar mass = 146.1 g / mol)
moles SF6 = 10.1 g x 1 mol / 146.1 g = 0.0691 mols SF6
TOTAL MOLES = 0.0321 + 0.0691 = 0.1012 MOLES
Mole fraction ClF5 = 0.0321 / 0.1012 = 0.317
Mole fraction SF6 = 0.0691 / 0.1012 = 0.683
To find the total pressure and the partial pressure of each gas, you can do it by a couple of different approaches. You could use the moles of each gas and the ideal gas law to find pressure of each (partial pressure), then add them together to get total pressure. OR You could use the total moles in the ideal gas law to find the total pressure and then multiply that by the mol fraction for each gas to get the partial pressures. I'll use the 2nd approach.
PV = nRT (use total moles for n and solve for P)
P = pressure = ?
V = volume = 6.00 L
n = moles = 0.1012 mols
R = gas constant = 0.0821 Latm/Kmol
T = temperature in K = 14.7C + 273.15 = 287.9K
Solving for P we have
P = nRT/V = (0.1012)(0.0821)(287.9) / 6.00
P = 0.399 atm = TOTAL PRESSURE
Partial pressure ClF5 = 0.399 atm x 0.317 = 0.126 atm
Partial pressure SF6 = 0.399 atm x 0.683 = 0.273 atm