population proportion (p) = 0.33
sample size (n) = 76)
want to find P(phat < 0.31)
transform inequality to standard normal (z):
z = (phat - p)/sqrt(p * (1-p)/n) = (0.31 - 0.33)/sqrt(0.33 * 0.67/76) = -0.37
P(phat < 0.31) = P(z < -0.37) = 0.3557
Ben Y.
asked 07/21/22Based on historical data, your manager believes that 33% of the company's orders come from first-time customers. A random sample of 76 orders will be used to estimate the proportion of first-time-customers. What is the probability that the sample proportion is less than 0.31?
Note: You should carefully round any z-values you calculate to 4 decimal places to match wamap's approach and calculations.
population proportion (p) = 0.33
sample size (n) = 76)
want to find P(phat < 0.31)
transform inequality to standard normal (z):
z = (phat - p)/sqrt(p * (1-p)/n) = (0.31 - 0.33)/sqrt(0.33 * 0.67/76) = -0.37
P(phat < 0.31) = P(z < -0.37) = 0.3557
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.