J.R. S. answered 04/27/22
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
Mass %
6.55 m = 6.55 moles DMSO / kg H2O
6.55 mol DMSO x 78.07 g/mol = 511 g DMSO / 1000 g H2O
Total mass = 511 g + 1000 g = 1511 g
mass % DMSO = 511 g / 1511 g (x100%) = 33.8%
Mole Fraction
moles DMSO = 6.55
moles H2O = 1000 g x 1 mol / 18.02 g = 55.5 moles
Total moles = 6.55 + 55.5 = 62.1 moles
mole fraction DMSO = 6.55 mol / 62.1 mol = 0.105
Molarity
511 g DMSO x 1 ml DMSO / 1.051 g = 486.2 mls DMSO
1 kg H2O = 1000 g x 1 ml / 0.9970 ml = 1003 mls
Total volume = 486.2 mls + 1003 mls = 1489 mls = 1.489 L
molarity of DMSO = moles DMSO / Liter = 6.55 mol / 1.489 L = 4.40 M
Volume %
486.2 mls DMSO / 1489 mls (x100%) = 32.7%