Jon S. answered 01/30/22
Since you are picking from a very large sample, we can assume the selection of people is independent, so probability of both owning a dog is the product of the probability of each owning a dog = 0.47 * 0.47 = 0.2209.
Brooke D.
asked 01/30/22Suppose that 47% of people own dogs. If you pick two people at random, what is the probability that they both own a dog?
Jon S. answered 01/30/22
Since you are picking from a very large sample, we can assume the selection of people is independent, so probability of both owning a dog is the product of the probability of each owning a dog = 0.47 * 0.47 = 0.2209.
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.