Ho: mu = 25
Ha: mu > 25
standard error = 36/sqrt(100) = 3.6
z-critical value = 1.645
since large sample size, can use z-statistic
z = (27 - 25)/3.6) = 1.8
z > critical value, so rejected null hypothesis
Madeline H.
asked 12/09/21A car manufacturer is estimating the average gasoline consumption for a new car (mpg). A sample of 100 cars provides the following results (use alpha = 0.05)
n = 100 x bar = 27 mpg S^2 + 36
Can they prove that the mpg is at least 25 miles? YES or NO
State HA
Standard Error?
What's the critical point?
what's the test statistic?
was the null hypothesis rejected?
Did you use z values or t values?
Ho: mu = 25
Ha: mu > 25
standard error = 36/sqrt(100) = 3.6
z-critical value = 1.645
since large sample size, can use z-statistic
z = (27 - 25)/3.6) = 1.8
z > critical value, so rejected null hypothesis
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.