J.R. S. answered 10/04/21
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
The formula for elemental sulfur is S8
(a) 2CH4 + S8 ==> 2CS2 + 4H2S ... balanced equation
(b) mols CH4 = 6.20 g x 1 mol / 16 g = 0.3875 mols
mols S8 = 2.90 g x 1 mol / 257 g = 0.0113 mols
mass H2S = 0.0113 mols S8 x 4 mols H2S / 1 mol S8 x 34 g/mol = 1.53 g H2S formed
mass CS2 = 0.0113 mols S8 x 2 mol CS2 / 1 mol S8 x 76 g/mol = 1.72 g CS2 formed
(c) 2CH4 + S8 ==> 2CS2 + 4H2S
.....0.3875.....0.0113........0.............0..........Initial
....-0.0226....-0.0113......+0.0226..+0.0452...Change
...0.365...........0.............0.0226........0.0452....Equilibrium
Total moles at equilibrium = 0.365 + 0.0226 + 0.0452 = 0.433 mols
(i) mol fractions X:
XCH4 = 0.365 / 0.433 = 0.843
XS8 = 0
XCS2 = 0.0226 / 0.433 = 0.0522
XH2S = 0.0452 / 0.433 = 0.104
(ii) PV = nRT
Pt = nRT/V = (0.433)(0.08315 Lbar/Kmol)(402K) / 1 L = 14.5 bar total pressure
partial pressures:
CH4 = 0.843 x 14.5 = 12.2 bar
S8 = 0 bar
CS2 = 0.0522 x 14.5 = 0.76 bar
H2S = 0.104 x 14.5 = 1.51 bar
(iii) root mean square velocities:
Use u = root mean square velocity = square root (3RT/M)where...
R = 8.314 kgm2s-2/Kmol
T = temp in Kelvin (402)
M = molar mass in kilograms
I'll let you do the math. It's just plug and chug. Good luck.

J.R. S.
10/05/21
Jaosn S.
also for part b it says what mass of hydrogen sulfide will be produced if the final temperature is 129.0 °C? Assume 100% yield. i didn't see where you did that?10/05/21

J.R. S.
10/05/21
Jaosn S.
for the last part what molar mass am i using?10/05/21