J.R. S. answered 03/14/21
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
HA + KOH ==> KA + H2O
moles HA = 60.0 ml x 1 L/1000 ml x 0.365 mol/L = 0.0219 moles HA
moles KOH = 75.0 ml x 1 L / 1000 ml x 0.400 mol/L = 0.0300 moles KOH
Since there are more moles of KOH than HA, all the HA will be neutralized, and there will be xs KOH
Moles of KOH in excess = 0.0300 - 0.0219 = 0.0081
Final volume = 60.0 ml + 75.0 ml = 135 ml = 0.135 L
[KOH] = 0.0081 mol/0.135 L = 0.06 M
pOH = -log 0.06 = 1.22
pH = 14 - pOH = 14 - 1.22
pH = 12.8
(NOTE: you could also include the hydrolysis of A- formed from the neutralization but the contribution to the pH would be small so I didn't include it). If you want to include it, see below:
moles A- formed = 0.0219 moles
[A-] = 0.0219 mol/0.135 L = 0.162 M
A- + H2O =>HA + OH-
Kb = 10-14/4.2x10-6 = 2.4x10-9
2.4x10-9 = (x)2/0.162
x2 = 3.9x10-10
x = [OH-] = ~2x10-5 M add this to the 0.06 M found above from the xs KOH and you'll see the pH is about the same as calculated above.